niedziela, sierpnia 07, 2005

Creative SBS 2.1 350

Na początek wyjaśnienie: nie mamy radia, CD, ani innego samograja w klasycznym rozumieniu. Telewizor to też śmiech na sali, bo nie jest podłączony do żadnego kabla, magnetowidu czy DVD. Obraz i dzwięk jest generowany wyłącznie z laptopa. Pewnie dlatego zdecydowaliśmy się na zaqp jakigoś podłego zestawu głośnikowego 2.1 o nieco śmiesznej mocy 20W :-).

Przyleciały w piątek. Spiąłem wszystko w tak zwaną qpę :-), i dawaj. Słoń od razu odpalił jeden z TOEFL-owych testów na słuchanie, i q naszemu najszczerszemu zdziwieniu sąsiadka z góry zacząła walić jakimś kijem od miotły w podłogę!!! A wcale nie było głośno.

Jedyne wytłumaczenie to ta pseudobasowa tuba, która leży na ziemi i udaje, że wibruje. I oczywiście "genialna" konstrukcja budynku, która niesie wszystkie dzwięki :-).
---

A small explanation at the beginning: we don't have any normal radio, CD or other sound equipment at home. Our TV is a joke as it is not connected to any cable, video player or DVD. Both picture and sound are generated by laptop. I believe it was a reason we decided to buy some cheap 2.1 speaker system with ridiculous low output of 20W :-).

They came on Friday. I have assembled everything into one set, and Słoń started one of her TOEFL listening tests. And to our deepest surprise our neighbour living upstairs started to knock on the floor with a mop or sth similar!!! And it really wasn't loud.

There is only one explanation: this small so called bass tube, that pretends to vibrate. And of course, the one and only, "brilliant" construction of the building, that transfers all the noises.